Region Östergötland

Regionfullmäktige

Visar en lista över de personer som har ett uppdrag i nämnden. Klicka på en person för att se mer information.

Förnamn Efternamn Uppdrag Parti
Agneta Eriksson Ersättare Vänsterpartiet
Agneta Larsson Ersättare Moderaterna
Alexander Höglund Ledamot Liberalerna
Alexander Fröderberg Ledamot Socialdemokraterna
Ali Hamie Ersättare Socialdemokraterna
Alma Basic Ledamot Socialdemokraterna
Amy Berglund Ersättare Vänsterpartiet
Anders Selbing Ersättare Liberalerna
Anders Boqvist Ersättare Moderaterna
Anders Eksmo Ledamot Kristdemokraterna
Anders Karlsson Ersättare Socialdemokraterna
Anders Lind Ersättare Vänsterpartiet
Andreea Bernicu Ersättare Moderaterna
Ann Christin Pettersson Ersättare Sverigedemokraterna
Anna Drake af Hagelsrum Ersättare Liberalerna
Anna Nilsson Ledamot Moderaterna
Anna Johansson Ledamot Socialdemokraterna
Anna-Lena Pettersson Ersättare Socialdemokraterna
Ann-Charlotte Wiberg Ledamot Socialdemokraterna
Ann-Christin Kobusinski Ehn Ersättare Liberalerna
Ann-Christine Nordqvist Ersättare Socialdemokraterna
Anneli Friberg Ersättare Socialdemokraterna
Annette Ohlsson Ledamot Moderaterna
Annica Johansson Ersättare Socialdemokraterna
Annicki Oscarsson Ledamot Kristdemokraterna
Annika Arvidsson Rosén Ersättare Centerpartiet
Annsofi Ramevik Ledamot Socialdemokraterna
Anwar Samuelsson Ledamot Moderaterna
Barbro Lindström Ersättare Liberalerna
Bashar Abboud Ersättare Socialdemokraterna
Benny Sellborn Ledamot Sverigedemokraterna
Bert Egnell Ledamot Moderaterna
Birgitta Wessman-Thyrsson Ersättare Socialdemokraterna
Birgitta Gunnarsson Ledamot Centerpartiet
Birre Waern Ledamot Kristdemokraterna
Björn Sandberg Ledamot Sverigedemokraterna
Britt Olauson Ledamot Socialdemokraterna
Britt-Marie Hamnevik Söderberg Ersättare Liberalerna
Börje Lindholm Ersättare Socialdemokraterna
Camilla Jonsson Ersättare Socialdemokraterna
Camilla Egberth Ledamot Socialdemokraterna
Carl Ingemarsson Ersättare Vänsterpartiet
Carl Sääv Ersättare Sverigedemokraterna
Carola Andersson Ersättare Centerpartiet
Catarina Engström Ledamot Miljöpartiet
Cecilia Dernmark Ersättare Socialdemokraterna
Charlize Ertaz Ersättare Moderaterna
Charlotte Wessman Ledamot Sverigedemokraterna
Christina Hasselrot Ledamot Socialdemokraterna
Christopher Jarnvall Ersättare Sverigedemokraterna
Clara Aranda Ersättare Sverigedemokraterna
Colin Larsson Rot Ersättare Socialdemokraterna
Daniel Hermansson Ersättare Vänsterpartiet
Daniel Ringqvist Ledamot Sverigedemokraterna
Daniel Egonsson Ersättare Miljöpartiet
Daniel Noregran Ersättare Moderaterna
Daniel Flodin Ersättare Moderaterna
David Ergül Ledamot Socialdemokraterna
Dayhana Villarroel Troncoso Ersättare Socialdemokraterna
Eldina Melez Ersättare Socialdemokraterna
Elin Andersson Ledamot Vänsterpartiet
Elisabet Edlund Ledamot Socialdemokraterna
Ellen Aguirre Ledamot Socialdemokraterna
Elvira Wibeck 1:e vice ordförande Kristdemokraterna
Emil Steen Ledamot Moderaterna
Emil Broberg Ledamot Vänsterpartiet
Emir Ajanovic Ersättare Vänsterpartiet
Erik Johansson Ledamot Sverigedemokraterna
Eva Vikmång Ledamot Socialdemokraterna
Eva Hermansson Ledamot Moderaterna
Eva Andersson Ledamot Socialdemokraterna
Eva Lindblad Ersättare Vänsterpartiet
Eva Cox Ersättare Moderaterna
Eva Asmar Ersättare Liberalerna
Eva-Britt Sjöberg Ledamot Kristdemokraterna
Evelina Nilsson Ersättare Kristdemokraterna
Fame Wallin Ersättare Moderaterna
Felix Grönqvist Ersättare Centerpartiet
Fia Storkull Ledamot Socialdemokraterna
Florian Aranda Ersättare Sverigedemokraterna
Franco Sincic Ersättare Vänsterpartiet
Fredrik Topplund Ersättare Kristdemokraterna
Fredrik Sjöstrand Ledamot Moderaterna
Fredrik Björkman Ersättare Moderaterna
Frida Espenrud Ersättare Sverigedemokraterna
Gerd Strange Ersättare Sverigedemokraterna
Ghassan Al-Janabi Ersättare Socialdemokraterna
Gun Inger Andersson Ledamot Liberalerna
Gunilla Hellberg Ledamot Sverigedemokraterna
Gunnar Franzén Ersättare Sverigedemokraterna
Gunnel Jarmeus Ersättare Socialdemokraterna
Göran Fältgren Ledamot Socialdemokraterna
Göran Hargestam Ledamot Sverigedemokraterna
Hans Elf Ledamot Socialdemokraterna
Helen Albrektsson Ledamot Moderaterna
Helena Dössing Ersättare Sverigedemokraterna
Helena Persdotter Ersättare Moderaterna
Hildegard Jarskog Ersättare Miljöpartiet
Håkan Dahlgren Ersättare Socialdemokraterna
Ibtisam Yusuf Ledamot Vänsterpartiet
Inga Lill Johansson Ersättare Kristdemokraterna
Irina Sedova Ledamot Sverigedemokraterna
Jacob Cernvall Ledamot Moderaterna
Jakob Krabbe Ersättare Liberalerna
Jan Owe-Larsson Ledamot Moderaterna
Jan Cederborg Ersättare Socialdemokraterna
Jan Sundström Ersättare Moderaterna
Jan-Erik Fröderberg Ersättare Socialdemokraterna
Janina Fond Ersättare Sverigedemokraterna
Jennifer Ziljat Ersättare Socialdemokraterna
Jenny Lisiderius Ersättare Kristdemokraterna
Jenny Elander Ek Ledamot Centerpartiet
Jessica Eek Ledamot Vänsterpartiet
Jessica Lindström Ledamot Socialdemokraterna
Joakim Gustavsson Ledamot Sverigedemokraterna
Joakim Magnusson Ersättare Centerpartiet
Johan Rutfors Ersättare Moderaterna
Jonas Söderlund Ersättare Vänsterpartiet
Jonny Ståhl Ersättare Centerpartiet
Julie Tran Ledamot Centerpartiet
Jörgen Rundgren Ledamot Moderaterna
Jörgen Oskarsson Ledamot Socialdemokraterna
Jörgen Ring Ersättare Sverigedemokraterna
Jörgen Pettersson Ersättare Sverigedemokraterna
Kai Hallgren Ersättare Sverigedemokraterna
Kaisa Karro Ledamot Socialdemokraterna
Karin Westberg Ersättare Centerpartiet
Kerstin Sjöberg Ledamot Centerpartiet
Kerstin Sagström Ersättare Vänsterpartiet
Klas Corbelius Ledamot Socialdemokraterna
Kristin Andersson Ledamot Kristdemokraterna
Lars Nilsson Ersättare Moderaterna
Lars Ahlm Ledamot Moderaterna
Leila Martiila Ersättare Vänsterpartiet
Lena Käcker-Johansson Ledamot Kristdemokraterna
Lena Micko Ledamot Socialdemokraterna
Lena Skaring Thorsén Ersättare Liberalerna
Lilibet Gustafsson Ledamot Vänsterpartiet
Lina Masman Ersättare Kristdemokraterna
Linda Sundregård Ledamot Miljöpartiet
Linus Emmoth Ledamot Socialdemokraterna
Linus Gistedt Ersättare Sverigedemokraterna
Lotta Eriksson Ersättare Sverigedemokraterna
Lottie Carlzon Ersättare Sverigedemokraterna
Madelaine Johansson Ersättare Centerpartiet
Magnus Oweling Ersättare Liberalerna
Magnus Ek Ersättare Centerpartiet
Magnus Sjöberg Ersättare Kristdemokraterna
Máire Skogstjärna Ersättare Kristdemokraterna
Maja Engström Ledamot Vänsterpartiet
Maj-Viol Axelius-Thostrup Ledamot Vänsterpartiet
Malin Östh Ledamot Vänsterpartiet
Marcus Wisäter Ersättare Socialdemokraterna
Margareta Holm Ersättare Miljöpartiet
Margareta Fransson Ledamot Miljöpartiet
Margareta Fallsvik Ledamot Liberalerna
Maria Almesåker Ledamot Moderaterna
Maria Larsson Ersättare Liberalerna
Maria Persdotter Ledamot Centerpartiet
Marie Johansson Ersättare Kristdemokraterna
Marie Clarén Ersättare Kristdemokraterna
Marie Morell Ledamot Moderaterna
Martin Zetterlund Ledamot Kristdemokraterna
Martin Tollén Ledamot Socialdemokraterna
Martin Klerung Ersättare Liberalerna
Mathias Samuelsson Ersättare Sverigedemokraterna
Matilda Ekeblad Ledamot Moderaterna
Mats Fahlgren Ersättare Moderaterna
Mats Lowén Ersättare Liberalerna
Mattias Ottosson Ledamot Socialdemokraterna
Mia Landell Ledamot Moderaterna
Michael Enkurs Ledamot Socialdemokraterna
Mikael Wårhem Ersättare Moderaterna
Mikael Eriksson Ledamot Sverigedemokraterna
Monika Broman Ledamot Liberalerna
Nathalie Pettersson Ledamot Sverigedemokraterna
Nicklas Andersson Ledamot Socialdemokraterna
Niclas Bladfält Ersättare Moderaterna
Niklas Nåbo Ledamot Socialdemokraterna
Nils Babtist Ordförande Liberalerna
Nils-Ingvar Graan Ersättare Kristdemokraterna
Olof Carlstein Ersättare Vänsterpartiet
Orlando Cardenas Franz Ersättare Socialdemokraterna
Oscar Strömblad Ledamot Moderaterna
Patrick Lindahl Ersättare Socialdemokraterna
Patrik Stenlund Ersättare Kristdemokraterna
Patrik Westlund Ledamot Sverigedemokraterna
Peder Griph Ersättare Socialdemokraterna
Per Larsson Ledamot Kristdemokraterna
Per Ove Samuelsson Ersättare Moderaterna
Per-Arne Fall Ersättare Moderaterna
Pernilla Granqvist Ersättare Centerpartiet
Peter Hermansson Ledamot Socialdemokraterna
Peter Hult Ersättare Socialdemokraterna
Peter Karlsson Ersättare Socialdemokraterna
Pia Dingsten Ersättare Socialdemokraterna
Päivi Johansson Ersättare Moderaterna
Ralf Holmér Ledamot Moderaterna
Rebecca Hägg 2:e vice ordförande Socialdemokraterna
Renée Georgio Ledamot Socialdemokraterna
Richard Kullberg Ersättare Centerpartiet
Richard Svensson Ledamot Sverigedemokraterna
Riitta Leiviskä-Widund Ersättare Socialdemokraterna
Ritha Andersson Ersättare Moderaterna
Roger Sandström Ersättare Centerpartiet
Roland Björklund Ersättare Socialdemokraterna
Rolf Hansson Ersättare Vänsterpartiet
Sandra Sannemo Bårman Ersättare Moderaterna
Sara Perlman Ersättare Vänsterpartiet
Sara Larsson Ersättare Centerpartiet
Simon Posluk Ersättare Kristdemokraterna
Sleiman Solkrin Ersättare Sverigedemokraterna
Solveig Daneilsson Ersättare Kristdemokraterna
Suada Tolic Ledamot Moderaterna
Susanna Lindvall Ledamot Sverigedemokraterna
Thomas Larsson Ersättare Socialdemokraterna
Thomas Svensson Ledamot Sverigedemokraterna
Tobias Eriksson Ledamot Moderaterna
Tobias Holmberg Ledamot Vänsterpartiet
Tom Pettersson Ledamot Sverigedemokraterna
Tommy Aarna Ersättare Moderaterna
Tommy Ählström Ledamot Moderaterna
Torbjörn Mellgren Ersättare Socialdemokraterna
Torbjörn Nibelius Ersättare Kristdemokraterna
Torbjörn Holmqvist Ledamot Socialdemokraterna
Trine Platou Ledamot Centerpartiet
Uba Aden Ige Ersättare Socialdemokraterna
Ulric Nilsson Ersättare Centerpartiet
Ulrika Jeansson Ledamot Socialdemokraterna
Wilhelm Ydrestål Ersättare Centerpartiet
William Jonsson Ersättare Moderaterna
Viola Ingvarsson Ledamot Moderaterna
Åke Carlsson Ersättare Moderaterna